Logo Oficjalny serwis internetowy - Gmina Kunów

News

News zdjęcie id 660

Informacja

17.01.2018

NEXERA rozpoczęła pilotaż światłowodowego połączenia internetowego w dwóch szkołach podstawowych w woj. świętokrzyskim: w Janiku i Godowie. Celem pilotażu jest weryfikacja technicznych parametrów wykonanej instalacji oraz testy wykorzystania dostępu do bardzo szybkiego Internetu przez użytkowników: uczniów i nauczycieli. Jego wyniki posłużą do dalszego technicznego i komercyjnego rozwoju  dostępowej sieci światłowodowej (NGA) w woj. świętokrzyskim, w którym NEXERA realizuje projekty budowy NGA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

NEXERA jest jednym z największych beneficjentów drugiego konkursu POPC, którego celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu i likwidacja tzw. białych plam NGA, czyli miejsc na mapie Polski, które nie mają dostępu do łączy o wysokiej prędkości. Firma realizuje projekt na 13 obszarach w 4 województwach.

W województwie świętokrzyskim dostęp do sieci światłowodowej NEXERA uzyska 761 szkół i ponad 105 000 gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności do sieci podłączone będą placówki oświatowe. Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) obejmującego wszystkie szkoły w Polsce, od września 2018 roku rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z symetrycznych łączy internetowych o prędkości 100 Mb/s. 11 stycznia oficjalnie uruchomiono pilotaż bardzo szybkiego łącza do Internetu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku. Jest to pierwszy tego typu test w szkołach objętych zakresem projektów NEXERA realizowanych w ramach drugiego konkursu POPC. W trakcie pilotażu sieć zostanie udostępniona nauczycielom i uczniom.

– Z pomocą uczniów szkoły przeprowadziliśmy dziś eksperyment porównujący dotychczasowe łącze radiowe i nowe łącze światłowodowe. Zaproszeni goście mieli okazję przekonać się jak bardzo poprawi się jakość i prędkość połączenia internetowego w placówkach oświatowych w województwie świętokrzyskim dzięki sieci NEXERA – powiedział Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexera Holding Sp. z o.o. –  Pilotaż w dwóch pierwszych szkołach pozwoli nam testować parametry sieci i urządzeń NEXERA, a uczniom i pracownikom szkoły już dziś bardziej efektywnie korzystać z zasobów Internetu. Będziemy też prezentowali możliwości bardzo szybkiego Internetu dyrektorom i nauczycielom innych placówek oświatowych z całego województwa.

- W obecnym czasie innowacyjność pozwala na dorównanie najlepszym i wskazuje trendy rozwoju na wielu płaszczyznach. Dlatego tak bardzo ważna jest cyfryzacja. Te możliwości daje m.in. Internet szerokopasmowy, który pozwala na  szybkie przekazywanie informacji w plikach o dużej pojemności. Jestem wdzięczny i dumny, że Kunów jest pierwszą gminą, w której w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku, NEXERA, w ramach swoich projektów POPC, zapewniła Internet na miarę XXI wieku. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie, które daje wyjątkowe możliwości rozwoju i wiedzy, powiedział Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, który nadzoruje wspomniane placówki oświatowe.

Zgodnie z harmonogramem projektu, do sierpnia 2018 roku do sieci NEXERA podłączonych zostanie ponad 2 600 placówek oświatowych w całej Polsce, a do 2020 roku – ponad 450 000 gospodarstw domowych w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

NOKIA jest generalnym wykonawcą prac projektowych oraz dostawcą usług zarządzania projektami budowy sieci POPC dla NEXERA. Generalnym wykonawcą prac budowlanych w województwie świętokrzyskim jest firma Wasko S.A. 

Burmistrz zaprasza

Lech Łodej

Przyjęcia interesantów:
wt. w godz. 08:00 - 13:00

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

ul. Warszawska 45B, 27-415 Kunów
tel./fax (0-41) 261-31-74, 261-13-62, 261-13-56
e-mail: urzad@kunow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.