News

NIE WYPALAJ TRAW
09.03.2015
Urząd Miasta i Gminy w Kunowie przypomina, że wypalanie traw jest szkodliwe, zabronione i grożą za to sankcje finansowe.
Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści.
- Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych.
- Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami dla ludzi i zwierząt.
- Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach.
- Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru.
- W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt.
- Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstawania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
- Trawy po zimie są bardzo wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia, a także swoje życie.
Wypalanie traw jest naprawdę niebezpieczne, ale też niedozwolone.
Określa to m.in. Ustawa o ochronie przyrody, art. 124 "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów". Art. 131 "Kto ... wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary ..." podlega karze aresztu albo grzywny.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje z Kodeksu wykroczeń lub Kodeksu karnego. Kara grzywny może wynosić od 20 zł do 5000 zł, a kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuratora, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej", których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który ich nie przestrzega grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich od 3% do 20%, a w skrajnych przypadkach Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.