Logo Oficjalny serwis internetowy - Gmina Kunów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 29103
W sumie: 112782

News

News zdjęcie id 266

KIERMASZ TRADYCJI WIELKANOCNYCH W KUNOWIE

24.03.2016

Już po raz drugi, w okresie przedświątecznym odbył się Kiermasz Tradycji Wielkanocnych Powiatu Ostrowieckiego. Tegoroczna impreza miała miejsce na kunowskim Rynku 20 marca w Niedzielę Palmową. Organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gmina Kunów. Zaproszonych gości, przywitali gospodarze kiermaszu Starosta Zbigniew Duda i Burmistrz Lech Łodej. Wśród przybyłych byli między innymi: Senator RP Jarosław Rusiecki, włodarze gmin – Burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz, Wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, Wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński, Zastępca Wójta Gminy Bodzechów Roman Kaczmarski, Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna, Wiceprzewodniczący Marek Bilski, Wicestarosta Eligiusz Mich, Z-ca Burmistrza Kunowa Mariola Grabowiecka, Radni Rady Miejskiej w Kunowie z Przewodniczącym Szymonem Pająkiem oraz Radni Powiatu Ostrowieckiego i zaproszonych gmin.

O godzinie 11-tej z kunowskiego Rynku wyruszył barwny orszak. Młodzież z ostrowieckich szkół licealnych (w większości będących mieszkańcami Gminy Kunów), odgrywała scenki z wejścia Jezusa do Jerozolimy, a delegacje wszystkich gmin powiatu niosły okazałe palmy. Orszak dotarł do kościoła św. Władysława w Kunowie, w którym odbyła się msza święta w przepięknej oprawie muzycznej zespołu „Kunowianie”. Po mszy uczestnicy wrócili na Rynek, gdzie gości i mieszkańców powitał Starosta Zbigniew Duda i Burmistrz Kunowa Lech Łodej. Na scenie rozstawionej w Rynku pierwszy zaprezentował się zespół Orkiestry Dętej z Kunowa, zespół „Kunowianie” i wokalistki z grupy Perły Ryszarda Góry. Celem kiermaszu była promocja lokalnych wytwórców i tradycji wielkanocnych kultywowanych na terenie powiatu ostrowieckiego i w regionie Gór Świętokrzyskich, tak więc nie zabrakło przepięknych stoisk ze świątecznymi  stroikami, palmami, wyrobami ceramicznymi, z drewna, wikliny, kwiatów żywych i sztucznych, serwet, obrusów i innych artykułów świątecznych, a także z wielkanocnymi przysmakami. W kiermaszu prezentowały się reprezentacje gmin powiatu ostrowieckiego: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia,  instytucje, szkoły a także osoby indywidualne. Naszą gminę reprezentowali: stowarzyszenia: Rozwoju Wsi Boksycka, Nietulisko nad Świśliną, Rozwoju Wsi Chocimów, Rozwoju Wsi Bukowie i Okolic, ”Prawęcin nad Węgierką”, Ziemi Janickiej „Zgoda”, Koła Gospodyń z Nietuliska Małego, Kolonii Inwalidzkiej, Klub Kobiet Kreatywnych oraz Piekarnia „Majka” Jolanta i Dariusz Ożdżyńscy, PPHU ”Ankaz” i osoby indywidualne: Eugeniusz Cierluk, Marcin Szewczyk, Władysław Gałka, Waldemar Bugajski, Andrzej Wilk, Mariola Krześniak, Ilona Dwojak- Nowak, Maria Heda, zespoły śpiewacze z Bukowia, Chocimowa oraz dzieci i młodzież ze szkół z Gminy Kunów.

W konkursie na Najpiękniejszą Palmę Powiatu Ostrowieckiego jury pod przewodnictwem Tomasza Kandyby miało nie lada trudny wybór. W finale konkurowały ze sobą prace wykonane przez: Zespół Ludowy Biesiada z Bałtowa, KGW Jędrzejowice z gminy Bodzechów, Zespół Śpiewaczy Borianki z gminy Ćmielów, KGW Nietulisko Małe z gminy Kunów, KGW Jeżów z gminy Waśniów, Grupa Zamek Krzyżtopór z Iwanisk. Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę tradycyjne walory prac, zastosowanie naturalnych materiałów, pomysł i włożone serce za najpiękniejszą uznała palmę wykonaną przez KGW Nietulisko Małe. Twórcy, zwycięzcy otrzymali czek na 500 złotych, natomiast zwycięzcy gminnych eliminacji czeki na 250 złotych.

Po raz pierwszy licytowano świąteczne, piękne i okazałe kosze wielkanocne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i szkoły. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na ich działalność. Wszystkie świąteczne kosze znalazły swoich nabywców. Czas do późnych godzin popołudniowych umilały zespoły: „Bałtowianie”, „Biesiada”, Koło Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowic, „Borianki”, KGW Jeżów, „Kunowianie”, KGW Nietulisko Małe.

Burmistrz zaprasza

Lech Łodej

Przyjęcia interesantów:
wt. w godz. 08:00 - 13:00

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

ul. Warszawska 45B, 27-415 Kunów
tel./fax (0-41) 261-31-74, 261-13-62, 261-13-56
e-mail: urzad@kunow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.