Logo Oficjalny serwis internetowy - Gmina Kunów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 3278
W sumie: 52833

News

News zdjęcie id 191

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

13.11.2015

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Kunów rozpoczęli gimnazjaliści, którzy 6 listopada wzięli udział w rajdzie pieszym do Kolonii Inwalidzkiej. Uczniowie z Gimnazjum w Kunowie oraz ich opiekunowie, spotkali się z potomkami założycieli osady, którzy opowiedzieli im  historię powstania miejscowości oraz przybliżyli sylwetki 17 jej założycieli (byli to inwalidzi wojny bolszewickiej 1920 roku). Uczestnicy "Marszu ku Niepodległej" złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy pomniku. W obchodach wziął udział Burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie Lech Łodej, który podziękował wszystkim za dbałość o pamięć i szacunek dla dokonań minionych pokoleń.

Następnego dnia samorządowcy wzięli udział w uroczystym przekazaniu Ognia Niepodległości przez harcerzy ze Zgierza, podczas mszy św., która odbyła się w kościele p.w. Serca Jezusowego w Ostrowcu Św.

Narodowe Święto Niepodległości równie uroczyście obchodzono 10 listopada w PSP w Janiku. W 97 rocznicę odzyskania niepodległości w pięknych wierszach i patriotycznych piosenkach uczniowie ukazali historię naszego kraju i jego piękno.

Główna część uroczystości patriotycznych odbyła się w Kunowie. Przy dźwiękach Orkiestry Dętej mieszkańcy oraz władze samorządowe w patriotycznym marszu przeszli na Skwer im. Powstańców Styczniowych. Pod pomnikiem ku czci poległych za Ojczyznę złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze oraz symboliczny Ogień Niepodległości.

Władze samorządowe gminy reprezentowali: Burmistrz Lech Łodej, Przewodniczący Rady Miejskiej Szymon Pająk, radni gminy Kunów, członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie. W uroczystościach także wzięli udział: Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Jerzy Brożyna, radny powiatowy Marek Bilski, przedstawiciele szkół, ochotniczych straży pożarnych, policji, instytucji i organizacji społecznych i politycznych oraz poczty sztandarowe Rady Miejskiej, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy i Kunowa, szkół, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kunowie przedstawili montaż słowno-muzyczny.  

Na zakończenie uczestnicy uroczystości udali się do Kościoła Parafialnego w Kunowie, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

W tym samym dniu w kościele parafialnym w Janiku odbyła się uroczysta msza św., poprzedzona odczytaniem przesłania i przekazaniem Ognia Niepodległości przez Burmistrza Lecha Łodeja oraz radną Jadwigę Banasik księdzu proboszczowi Sławomirowi Kurpińskiemu. Dowódca Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich – Jerzy Brożyna odczytał nazwiska żołnierzy – inwalidów walk o Niepodległą, założycieli wsi Kolonia Inwalidzka. O część artystyczną uroczystości zadbali nauczyciele i uczniowie z PSP w Janiku. Uczestnicy uroczystości zapalili znicze pod Krzyżem Misyjnym przy kościele w Janiku, a następnie udali się pod pomnik w Kolonii Inwalidzkiej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci, oddając cześć bohaterom.   

Wieczorem Burmistrz Lech Łodej, Zastępca Burmistrza Mariola Grabowiecka, radna Jadwiga Banasik oraz Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie – Marika Żak i Mateusz Ulik uczestniczyli w powiatowych obchodach Święta Niepodległości w Ostrowcu Św., zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe.

Burmistrz zaprasza

Lech Łodej

Przyjęcia interesantów:
wt. w godz. 08:00 - 13:00

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

ul. Warszawska 45B, 27-415 Kunów
tel./fax (0-41) 261-31-74, 261-13-62, 261-13-56
e-mail: urzad@kunow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.