News

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Kunów
13.11.2020
Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Kunów
Tegoroczne obchody 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miały odmienny charakter niż zazwyczaj. Ze względu na pandemię koronawirusa, nie można było zorganizować uroczystości patriotycznej, która pozwoliłaby na udział w niej dużej liczby osób.
Z tego powodu obchody święta narodowego w Kunowie ograniczono do minimum.
O godzinie 10.00 w kościele parafialnym pw. św. Władysława w Kunowie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Przed południem na rynku zebrały się nieliczne delegacje, które uczciły rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Kunów.
W samo południe został odegrany i zaśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”, tym samym Gmina Kunów przyłączyła się do akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Kunów pod Pomnikiem Ku Czci Poległych, przy dźwiękach werbla, kwiaty złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie Lech Łodej (w asyście dyrektorów placówek oświatowych z terenu gminy Kunów: Doroty Opary, Anny Buczkowskiej i Małgorzaty Kowalskiej), Przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie Piotr Bek i Wiceprzewodniczący Piotr Rakoczy w imieniu Radnych Rady Miejskiej
w Kunowie, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Barbara Domagała, przedstawiciele Strażackiej Orkiestry Dętej w Kunowie: Jerzy Kłonica, Marek Basa, Tadeusz Kalista oraz przedstawiciele Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. O oprawę muzyczną obchodów święta Niepodległości zadbali Paweł Cieślik i Waldemar Mazur.
W godzinach porannych wiązankę pod pomnikiem na Rynku złożył również Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Kryj, a znicze zapalili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie: Anna Oziomek i Karolina Adamska z opiekunem Pawłem Gawronem.
Następnie delegacje udały się do Kolonii Inwalidzkiej, w której zapalili znicze pod obeliskiem wystawionym w hołdzie dla żołnierzy inwalidów, uczestników walk o niepodległość
w latach 1918 - 1921, którzy byli pierwszymi osadnikami i założycielami miejscowości.