Logo Oficjalny serwis internetowy - Gmina Kunów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 7778
W sumie: 75274

Przyroda

Przyroda Gminy Kunów

Położona w środkowej części dorzecza Kamiennej gmina Kunów jest podwójnie ciekawa. Tworzą ją dwie zupełnie różniące się pod względem składu gatunkowego krainy. Dolina rzeki stanowi naturalną linię podziału. Część południowa, to Wzgórza Kunowskie będące częścią sandomierskiego płatu lessowego przynależnego do krainy Gór Świętokrzyskiech. Pokłady lessu osiągają tutaj znaczną głębokość co można obserwować na stromej krawędzi schodzącej w dolinę Kamiennej, pociętej głębokimi jarami i wąwozami. Podgórski charakter i malowniczy pejzaż prawobrzeżnej części gminy, możemy podziwiać korzystając ze szlaku rowerowego i sieci polnych dróżek prowadzących przez najciekawsze zakątki tego terenu. Drogi wcinające się w głębokie wąwozy w okresie letnim dają przyjemny chłód dla wędrujących turystów i tworzą specyficzne, nie spotykane gdzie indziej środowiska życia zwierząt i rośli. Silnie nasłonecznione stoki o południowej ekspozycji w okolicach Bukowia, Chocimowa i Prawęcina porasta roślinność kserotermiczna, mająca charakter stepowy. To szczególnie cenne zbiorowisko roślinności wiosną zakwita łanami Zawilców wielkokwiatowych i Goryczki krzyżowej.
Na miedzach i stromych stokach Wisienka stepowa zdobi okoliczne wzniesienia bielą swych kwiatów w okresie wiosny, a w jesieni jej błyszczące, czerwone owoce stanowią pokarm dla licznie występujących tutaj ptaków.
W lasach spotkamy jedne z najpiękniejszych kwiatów- storczyki. Nasze rodzime gatunki orchidei może nie dorównują tropikalnym kuzynom lecz trudno odmówić uroku Podkolanowi zielonawemu lub białemu, Stoplamkom czy bezzieleniowemu Gnieźnikowi leśnemu. To rośliny nadzwyczaj piękne i wszystkie podlegają ochronie prawnej, nie wolno ich zrywać, niszczyć, przesadzać.
Rolnictwo w tej części gminy pozostawiło sporo nieużytków na zbyt nachylonych zboczach. Roślinność krzewiasta w wyniku sukcesji szybko te tereny zarasta, tworząc doskonałe środowiska dla wielu gatunków ptaków zwłaszcza śpiewających takich jak pokrzewki, świstunki i drozdy. Możemy tutaj spotkać dwa gatunki Słowika: szarego i rdzawego, tutaj bowiem nakładają się na siebie zasięgi ich występowania. W zadrzewieniach śródpolnych częste są dzięcioły, a wśród nich nasz najdziwniejszy dzięcioł, jedyny, który odlatuje od nas na zimę- Krętogłów. Ciekawostką jest gniazdowanie Żołn, bajecznie kolorowych ptaków z rzędu kraskowatych. Pokonują one dystans ok. 5000km z Afryki Środkowej aby tutaj wychować swoje potomstwo. W Polsce to gatunek bardzo nieliczny ok. 50 par. Jest prawnie chroniony i zamieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze.

Północna część Gminy Kunów leżąca na lewym brzegu Kamiennej przynależy do Pogórza Iłżeckiego. Teren ten w dużej mierze porastają lasy i mimo nieznacznego tylko pofałdowania podłoża, nie rozwinęło się tutaj rolnictwo ze względu na piaszczystą, słabą glebę. Na nieużytki szybko wkracza sukcesja roślinna, pojawiają się samosiewne lasy. Natura szybko radzi sobie z tym co człowiek zrobi jej na przekór. W naszej szerokości geograficznej obszary nieleśne są tworem człowieka. Ciekawostką jest wyraźne zaznaczenie odrębności terenów piaszczystych od tych lessowych leżących na drugim brzegu rz. Kamiennej w składzie awifauny. Gatunków takich jak Dudek, Białorzytka czy Lerka próżno by szukać na lessach, gdyż one zdecydowanie preferują podłoże piaszczyste. Roślinność reprezentują tutaj Kocanki piaskowe, najbardziej charakterystyczna dla tego podłoża roślina chroniona. Na torfowiskach w połowie lata zakwitają Kruszczyki błotne, kolejni przedstawiciele storczykowatych, a wśród mchów torfowców czerwona barwą wabi swe ofiary w pułapkę owadożerna roślina, Rosiczka okrągłolistna. Chwytając owady rekompensuje ona sobie niedobór azotu w podłożu. Leśne ostępy okolic Janika porastają Widłak jałowcowaty, Wawrzynek wilczełyko i majestatyczna Lilia złotogłów wabiąca swym zapachem takie klejnoty świata zwierząt jak motyl Oblaczek granatek czy ćma z rodziny zawisakowatych Fruczak gołąbek.

Skład gatunkowy motyli w gminie Kunów prezentuje się bardzo okazale. Spotkamy tutaj wszystkie gatunki Czerwończyków występujące w Polsce, łącznie z najrzadszym Czerwończykiem fioletkiem związanym z torfowiskami i wilgotnymi łąkami. Innym, rzadkim przedstawicielem tej rodziny jest Modraszek alexis, a nasze dwa najbardziej okazałe motyle dzienne, Paź królowej i Paź żeglarz stanowią niewątpliwą ozdobę Kunowskich pól i łąk.
Modliszka zwyczajna jest gatunkiem bardzo rzadkim na terenie Polski. Jej stanowiska w południowo-wschodniej części naszego kraju są bardzo nieliczne. Jest wpisanym do PCKZ. Tym bardziej cieszą przypadki spotykania tego wybitnie ciepłolubnego gatunku w naszej gminie. Innym bardzo rzadkim i cenny gatunkiem jest Smukwa kosmata. Ta niewielka osa jest naturalnym wrogiem Chrabąszczy majowych, które występując w dużych ilościach wyrządzają szkody w rolnictwie i leśnictwie.

Ze środowiskiem wodnym są związane płazy: Kumak nizinny, Ropucha paskówka i pięknie zielono ubarwiona Rzekotka drzewna. W nurtach Kamiennej nie są rzadkością okazałe Klenie, Leszcze i Szczupaki, a w Bystrzach Świśliny, rzeki o kamienistym dnie żyją Pstrągi. Rzeka ta ma w niektórych odcinkach charakter górski, co podkreśla występowanie tutaj pięknego ptaka związanego właśnie z takim środowiskiem, Pliszki górskiej. Nad każdym niemal większym ciekiem wodnym spotkamy ślady żerowania Bobrów, lecz same zwierzęta zaobserwować bardzo trudno. Prowadzą one bowiem skryty, nocny tryb życia. W tych samych środowiskach lecz z dala od siedzib ludzkich żyją Wydry.

Okolice Kunowa to sieć różnej wielkości wyrobisk skalnych pozostałych po dawnym przemyśle kamieniarskim. Lata jego świetności przeminęły pozostawiając ciekawe przyrodniczo środowiska jakimi są kamieniołomy. Na rozgrzanych skałach wygrzewają się w słońcu Gniewosze plamiste. Przez wiele lat tępione za swe podobieństwo do żmii stały się jednymi z najrzadszych polskich węży, mimo, że obydwa są objęte ochroną.

W starych parkowych drzewostanach z dziuplami, nocą rządzą Puszczyki, najczęstsze sowy na terenie gminy. Nieco rzadziej występują: Uszatka, Pójdźka, a na spokojnych strychach, w stodołach i opuszczonych budynkach jedna z najładniejszych polskich sów, Płomykówka.

Przyroda Gminy Kunów jest bardzo urozmaicona. Zawiera wiele elementów rzadkich i pięknych. Jednak jej stopień zbadania jest niedostateczny, warto więc przyjrzeć się jej dokładnie i docenić jej niepowtarzalność.

Burmistrz zaprasza

Lech Łodej

Przyjęcia interesantów:
wt. w godz. 08:00 - 16:00

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

ul. Warszawska 45B, 27-415 Kunów
tel./fax (0-41) 261-31-74, 261-13-62, 261-13-56
e-mail: urzad@kunow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.