Logo Oficjalny serwis internetowy - Gmina Kunów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9896
W sumie: 27915

Nasza Gmina

Informacje podstawowe

 

Miasto i Gmina Kunów położone są u podnóża Gór Świętokrzyskich, przy drodze krajowej nr 9 Warszawa-Rzeszów. Gmina liczy 9972 mieszkańców (stan na 31.01.2015).
Kunów istniał już w XI wieku i odgrywał istotną rolę jako część dóbr należących do biskupów krakowskich. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od kuny, małego zwierzątka o cennym futerku, licznie występującego w puszczach, które porastały te tereny.
Gmina Kunów jest bogata w surowce mające znaczenie gospodarcze; są to głównie piaski, piaskowce, iły i skały krzemowo-okruchowe. W oparciu o lokalne surowce od najdawniejszych czasów rozwijał się w okolicach Kunowa przemysł kamieniarski. Tutejszy kamień posłużył do budowy wielu budowli nie tylko w Polsce; są to m.in. klasztor na Świętym Krzyżu, Pałac Łazienkowski i Teatr Narodowy w Warszawie.

Samo miasto jak i jego okolice to raj dla turystów i koneserów ciszy oraz odpoczynku wśród zieleni i malowniczych pamiątek przeszłości. Miłośnicy przyrody mogą poznać na niewielkim obszarze dwie krainy geobotaniczne- Wyżynę Sandomierską i Przedgórze Iłżeckie, rozdzielone dolinami rzek Kamiennej i Świśliny. Północną część gminy pokrywają piaszczyste gleby porośnięte kompleksem Lasów Iłżeckich. Południową część stanowią tereny lessowe z malowniczymi, głębokimi wąwozami i skarpami stromo opadającymi ku dolinom rzek.
Na szlakach turystycznych można spotkać liczne osobliwości przyrodnicze: odsłonięcia geologiczne, głazy narzutowe, żywe pomniki przyrody. Rozwój turystyki zapewnia także zbiornik wodny "Wióry", znajdujący się na pograniczu gmin Kunów i Pawłów.
Atrakcje przyrodnicze nie są jedynymi na terenie gminy, dużą rolę odgrywają również zabytki kultury. Wart uwagi jest XVII- wieczny kunowski kościół p.w. św.Władysława z pięknie rzźbionymi przez miejscowych kamieniarzy ołtarzami oraz murowana dzwonnica wzniesiona w 1896r. wg. projektu Wojciecha Gersona. Świadectwem dobrze rozwijającego się przemysłu już w I poł. XIX w. są ruiny walcowni żelaza w Nietulisku Dużym wchodzącej w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego oraz ruiny fabryki tektury "Witulin" w Dołach Biskupich z pocz. XX w., gdzie od czterech lat odbywa się ogólnopolska impreza Piknik Gombrowiczowski. Godne obejrzenia są również: okazałe grodzisko powstałe na odciętym suchą fosą cyplu tworzące zespół parkowo-dworski z XIX w. w Nietulisku Małym; zespół parkowo-dworski w Chocimowie wraz z murowanym dworem z 1868 r. oraz kaplica św. Katarzyny z 1430 r. ufundowana przez bp.Oleśnickiego, usytuowana na pograniczu wsi Miłkowska Karczma, przy dawnym trakcie Iłżeckim.

Burmistrz zaprasza

Lech Łodej

Przyjęcia interesantów:
wt. w godz. 08:00 - 16:00

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

ul. Warszawska 45B, 27-415 Kunów
tel./fax (0-41) 261-31-74, 261-13-62, 261-13-56
e-mail: urzad@kunow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.